Frisør, blomster, interiør og eksponeringsdesign var et nytt programområde fra skoleåret 2020-2021. Dette er et yrkesfaglig løp, og du som er tatt inn som elev hos oss har da mulighet til å søke videre VG2-løp innen blomsterfaget, frisør, interiør- og utstillingsdesign eller maskør- og parykkmakerfaget.
Kristiansund videregående skole tilbyr programområdet VG2 frisør.
Vi holder til i Bygg 3 hvor vi har blant annet frisørsalong, interiørrom, treverksted, blomsterverksted og andre gode undervisningsrom. På VG1 vil elevene lære grunnleggende fargelære, formlære og jobbe med varierte oppgaver i ulike materialer og teknikker. De har også innføring i de forskjellige yrkene m.m. Vi har utplassering i bedrift fem dager i løpet av VG1.
I løpet av de første dagene vil du motta informasjon fra kontaktlærer om utstyrspakke som du må kjøpe. Denne utstyrspakken inneholder en del av det grunnleggende utstyret du trenger for å delta i undervisningen. Utstyrspakken betales i skolens resepsjon ved hjelp av bankterminal eller Vipps.
På VG2 Frisør lærer elevene alt det grunnleggende innen frisørfaget. Det er praktisk arbeid med grunnleggende klipp, fargeteknikker, styling, strukturomforming, teori og bransjelære. Utplassering i bedrift i 4 uker i løpet av skoleåret. Elevene må også på VG2 kjøpe utstyrspakke tilpasset det de skal jobbe med og lære i løpet av året. Utstyrspakkene betales i skolens resepsjon i løpet av de første ukene.
Lånekassen tilbyr utstyrsstipend for elever ved VG1 frisør, blomster, interiør og eksponeringsdesign. Hvor mye du får utbetalt i utstyrsstipend avhenger av hvilket programområde du går på. Les mer om utstyrsstipend her:
https://lanekassen.no/nb-NO/Stipend-og-lan/utdanning-i-norge/vg/Sa-mye-kan-du-fa/Utstyrsstipend/